Trump nie je rasista a impíčmenty nebudú
Výroky prezidenta Trumpa proti štyroch kongresmankám nie sú rasistické. Explicitne prezentujú občiansky princíp, na ktorom sú založené USA a vznik takzvaného amerického národa, zloženého prevažne z imigrantov.
Utorková rezolúcia prešla v demokratmi ovládanej snemovni v pomere hlasov 240 ku 187. Prezident sa dostal pod paľbu kritiky za to, že členkám Kongresu odporučil, aby opustili krajinu.
Trump apeluje na dodržiavanie ústavy a zákonov USA.
Komu sa nepáčia, má možnosť odísť: „Choďte robiť poriadky, odkiaľ ste prišli!“. Bodka.
Porovnateľné s Mečiarovým výrokom, adresovaným v čase zlatých časov „maďarskej karty“ polovice 90-tych rokov predákom maďarskej menšiny Maďarov žijúcich na Slovensku.
„Komu sa nepáči, môže odísť“.
Trumpove výroky sa naopak páčia množstvu integrovaných „Američanov“.
„Prečo sa nevrátia naspäť a nepomôžu s opravou tých totálne zničených a zločinom zamorených miest, z ktorých pochádzajú. Potom sa môžu vrátiť a ukázať nám, ako sa to robí. Tieto miesta nutne potrebujú vašu pomoc, už včera bolo na váš odchod neskoro,“ napísal Trump na Twitteri kongresmankám Alexandrii Ocasiovej-Cortezovej, Ilhan Omarovej, Ayanne Pressleyovej a Rashide Tlaibovej.
Čo je na Trumpových výrokoch a jeho imigračnej politike rasistické?
…
Voči maďarskej menšine na Slovensku sa ale v novodobých dejinách samostatného Slovenska, založeného na štátotvornom národe Slovákov, nedialo a nedeje nič, porovnateľné s menšinovou politikou Ukrajiny a ukrajinským jazykovým zákonom voči najmä rusky hovoriacej menšine.
Preto dosť dobre nechápem „mobilizáciu“ Most-Híd rokovaním so stranou Maďarskej komunity (MK) o možnej politickej spolupráci. O čom? Aká krivda sa „zasa“ deje Maďarom žijúcim na Slovensku?
…
Americký kongres napokon neschválil impíčment proti Trumpovi. Nesúhlasí s ním ani väčšina demokratov. Prečo by aj?
(A prečo by mala prejsť aj ústavná kompetenčná žaloba, nebodaj impeachment aj proti českému prezidentovi Zemanovi pre odklad riešenia vecí okolo Staneka, ČSSD a ministerstva kultúry?)
…
Nuda slniečkárov a ultra liberálov v USA? Nuda letnej uhorkovej sezóny v kaviarenskej opozícii letných terás v Česku? Aby bola agenda? Aj na Slovensku?
Politický prepad Most-Híd, nulový politický výtlak Strany maďarskej komunity a potreba resuscitácie „maďarskej karty“ a ani samotnými Maďarmi, žijúcimi na Slovensku, nechcenej agendy národnostných menšín? Toto chcelo SaS návrhom novely jazykového zákona?
Príde na stôl aj zákon o občianstve? Návrh na zmenu preambuly Ústavy SR v časti zmeny „My národ slovenský“ na „My občania Slovenska“? S potenciálnou podporou prezidentky? Lebo pôvodní Slováci sú na svojom území prisťahovalci? Voči pôvodne na Slovensku žijúcim menšinám a prisťahovalcom macošskí?
Pre koho vlastne pracujú politické subjekty? Koho reprezentujú niektoré, okrem samých seba?
Ďakujem pekne, köszönöm szépen, dziękuję šumno, ďěkuji, спасибо, paľikerav.
Toľko k pseudo paralelám na východ od USA. Nielen k migračným a imigračným politikám ale aj národnostným menšinám.
Občiansky princíp je vhodný pre multi rasové, multi etnické a multinárodné ústavné zriadenie USA. Slovensko ale nie sú USA ani Spojené štáty európske.
Všetky okolité, aj ostatné európske štáty a členské štáty EÚ, boli vytvorené na národnom princípe, kde platí, že autochtónny národ je štátotvorným národom. Tak ako USA, aj štáty EÚ majú vlastné výsostné, zvrchované, suverénne a nedotknuteľné právo, samostatne a slobodne rozhodnúť o tom, komu udelia azyl a štátne občianstvo.
Občania Slovenska majú všetky základné ľudské, občianske a politické práva. Sú povinní rešpektovať a dodržiavať ústavu, zákony a právny poriadok Slovenska. Na to netreba zmena ústavy.
To nie je rasizmus ani nacionalizmus.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!