USA vraj napravia svoju historickú chybu prijatím Kyjeva do NATO
Vyhlásil to hlavný poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoljak v stredu a ocenil rezolúciu o „víťazstve Ukrajiny“, ktorú navrhli dvaja americkí poslanci. Washington chce podľa neho odčiniť „historickú chybu“ prijatím Kyjeva do NATO a podporou jeho vojnových cieľov.
„Rezolúcia Snemovne reprezentantov je jasná: Spojené štáty, žiaľ, spolu s ďalšími západnými krajinami povzbudili Ukrajinu, aby sa vzdala svojich jadrových a iných zbraní s cieľom zaručiť bezpečnosť a stabilitu v regióne so zárukami. Bola to zlá politika, ktorú si agresor nesprávne vysvetlil a viedla k veľkej vojne v Európe,“ napísal Podoljak na Twitteri. Pozn. editora: S odkazom na záruky územnej celistvosti Ukrajiny artikulované Budapeštianskym memorandom 1994, ktoré porušilo Rusko v roku 2014 (Krym a Donbas) 24. na vzdanie sa jadrovej výzbroje UA nabádal aj Bill Clinton, ktorý to nedávno oľutoval. Jadrová výzbroj patrila Rusku, ktorý si ich vzal späť ako nástupnícky štát po vyhlásení samostatnosti Ukrajiny v roku 1991. Rusko tiež poukázalo na Zelenského vyhlásenia z januára 2022 o opätovnom získaní jadrových zbraní ako jeden z dôvodov súčasnej vojenskej operácie. Len „návrat okupovaných území Ukrajine, postavenie vojnových zločincov pred súd a plné členstvo krajiny v NATO“ by pomohlo vrátiť bezpečnosť do Európy, dodal Podoljak. Jeho komentáre boli reakciou na uznesenie navrhnuté poslancami Joeom Wilsonom a Steveom Cohenom, republikánom z Južnej Karolíny a demokratom z Tennessee. Hoci jeho text nebol zverejnený, zdá sa, že ukrajinská vláda o jeho obsahu vie. Kyjevská veľvyslankyňa vo Washingtone Oksana Markarová v utorok na Twitteri uviedla, že „obsahuje dôležité prvky“ Zelenského „mierového vzorca“. „Možno najdôležitejšou črtou západnej civilizačnej kultúry je schopnosť analyzovať minulé skúsenosti a priznať chyby,“ povedal Podoljak pre Yahoo, keď ho v utorok požiadali o komentár k rezolúcii. Tým mal zrejme na mysli, že podľa rezolúcie Spojené štáty nesprávne tlačili na Ukrajinu, aby sa vzdala jadrových zbraní. Okrem potvrdenia podpory víťazstva rezolúcia vyzýva Ukrajinu na vstup do NATO, čo je krok, ktorý by Rusko určite považovalo za veľkú provokáciu. Okrem toho má Rusko zaplatiť reparácie a predstavitelia Kremľa majú byť súdení za vojnové zločiny.
Obojstranná rezolúcia bola „slávnostne predstavená“ na Capitol Hill, informovala ukrajinská veľvyslankyňa v Spojených štátoch Oksana Makarova tu.
Zhrnutie návrhu rezolúcie uvádza Ukrajinská Pravda tu, podrobnosti: Markarová uviedla, že návrh uznesenia bol predložený na Capitol Hill. V dokumente sa uvádza, že Snemovňa reprezentantov USA opätovne potvrdzuje, že politikou Spojených štátov je, aby Ukrajina porazila inváziu Ruska, a obnovila svoje medzinárodne uznané hranice z roku 1991; je presvedčená, že mier po víťazstve Ukrajiny by mal byť zabezpečený integráciou Ukrajiny do NATO a iných euroatlantických inštitúcií, čo je v súlade s dlhodobou politikou Spojených štátov amerických. Vyhlasuje, že Spojené štáty musia spolupracovať so svojimi spojencami a partnermi, aby zabezpečili nasledovné: Rusko má zaplatiť Ukrajine reparácie; medzinárodné spoločenstvo poskytne pomoc pri obnove Ukrajiny; vedenie Ruskej federácie bude za túto útočnú vojnu postavené pred súd; bude obnovená spravodlivosť pre obete zločinov spáchaných Ruskom počas invázie.
USA naďalej tvrdia, že nie sú zapojené do konfliktu, ale trvajú na tom, že Rusko „musí prehrať“ a za posledný rok poskytlo Kyjevu finančnú a vojenskú pomoc vo výške viac ako 100 miliárd dolárov.
Wilson-Cohenovu rezolúciu (hoops! Návrh draftu) musí najskôr prerokovqať a schváliť Výbor pre zahraničné veci Snemovne reprezentantov predtým, ako sa dostane pred plnú snemovňu. Podobné uznesenie bolo predložené v utorok večer v Senáte, sponzorované poslancami demokratmi Richardom Blumenthalom z Connecticutu a Sheldonom Whitehouseom z Rhode Island, a Lindsey Grahamom, republikánom z Južnej Karolíny.
V utorok New York Times s odvolaním sa na tajné dokumenty Pentagonu a amerických tajných služieb zverejnené online informovali, že ukrajinské ozbrojené sily plánujú budúci mesiac spustiť protiofenzívu na juhu krajiny. Podľa novín sa očakáva, že Ukrajina do konca apríla pripraví 12 bojových brigád, každú so 4000 vojakmi.
Otázka publiku: USA samé rozhodnú už aj o prijatí Ukrajiny do NATO? Ďalšou rezolúciou zmenia dikciu Zmluvy o Aliancii? Myslím, že to nie je možné, hoc by Ukrajina bola zo zlata, ropy a plynu. Ibaže: USA na základe ich dvojstrannej zmluvy o obrannej spolupráci s už ako prvý taký zmluvný štát majú v Poľsku „stále pracovisko“, podobné podmienky si na našom území vytvára už zazmluvnené Slovensko, a Česko (Černochová) pochvaľuje si, ako dobre bola s USA vyrokovaná ich čerstvo uzavretá zmluva.
Poliaci s ich tristo tisíc mužmi čakajú na telefonát Zelenského, na ktorý čaká Duda, ak urajinská protiofenzíva nebude úspešná. Či Ukrajina bude-nebude v NATO, stane sa bezpredmetné.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!