Ústavný právnik Marián Giba radí prezidentke
Koľko právnikov, toľko právnych názorov. Koľko ústavných právnikov, toľko ústav a jej výkladov.
Ústavu tvorí jej písané jadro. Ostatok sú osvedčené nepísané zvyklosti a zvyšok technikálie.
https://dennikn.sk/1732624/nepisane-ustavne-pravidla-a-vznik-vlady-co-poradit-prezidentke/?ref=tit
Vysvetlivka: Písaný text ústavy tvorí jej hmotné jadro, nepísané zvyklosti sú nehmotným jadrom, vyplývajúcim z dikcie ústavy. Môžu byť flexibilné.
Názor ústavného právnika Mariána Gibu, že ústavné zvyklosti majú silu písanej ústavy (zákona) nemajú priamu oporu v písanej ústave. Napríklad: hlava štátu „menuje, vymenúva, odvoláva“…
Ústava nevysvetľuje v akej lehote, ani čo znamená „bez zbytočného odkladu“ (lehota na výkon sa mení danými okolnosťami prípad od prípadu).
Nepriamym radcom slovenskej prezidentky môže byť prezident aj ČR Miloš Zeman. Humbug s jeho údajnými protiústavnými krokmi (najmä nečinnosť na pozadí „vykoná bez zbytočného odkladu“) s pokusom opozície o „impíčment“ stíchol…
Brexitánia nemá ústavu, resp. má nepísanú flexibilnú ústavu, ústavné konvencie a najvyšší kráľovský súd, ktorý plní úlohy aj správneho súdu.
USA nemajú ústavný súd. Ústava a zvyklosti sú plnené a kontrolované jednotlivými zložkami ústavnej ľudovej moci a najvyššími súdmi štátov únie, nad ktorými má moc Najvyšší súd USA.
Prezidentka poverí zostavením vlády politický subjekt v poradí počnúc víťazom volieb. Tak, ako rozdajú karty voliči a výsledky volieb. Nezaoberá sa ničím koaličným potenciálom.
Ak víťaz volieb vládu nezostaví, prezidentka poverí politický subjekt v druhom či treťom poradí podľa výsledku volieb. Politický subjekt sám posudzuje jeho schopnosť zostaviť vládu a koaličný potenciál…
Zodpovedá sa prezidentke, ktorá menuje vládu na čele s jej predsedom. A tak ďalej…
Vláda môže byť väčšinová alebo menšinová. Ak nedostane podporu v parlamente, kolotoč pokračuje. Ak nastane patová situácia, prezidentka menuje dočasnú vládu a vyhlási nové voľby.
Samozrejme, ak bude Kiska v pokračujúcom trestnom stíhaní, a mal by prípadný „nárok“ na zostavu vlády, nepísanou ústavnou zvyklosťou bude, že prezidentka ho neosloví a zostavou vlády nepoverí.
Ide o nepísané ústavné zvyklosti, založené na ústavnej etike.
Nepísanou zvyklosťou je, že nárok stráca. Ak má Kiska pocit, že trestné stíhanie je dôvodné, a on to vie, mal by sa, ak chce, aby sa strana Za ľudí dostala do parlamentu alebo vlády, takticky vzdať svojho predsedníctva v strane.
Okrem toho, prezidentke to vyhovuje, hodí sa, lebo potrebuje vytvoriť priestor vo vláde najmä pre PS/SPOLU.
https://videoarchiv.markiza.sk/video/na-telo/epizoda/26870-na-telo
Prezidentka po vzore predchodcu Kisku ani neuvažuje o geste „neprijatia“ ĽSNS na hrade. Viac ako 200 tisíc voličov svojimi protestnými hlasmi dnes reaguje v súlade s ústavou a volebným právom…
Okrem toho, na deň 29. januára je vytýčený termín hlavného pojednávania vo veci symboliky čísla a sumy 1488 eur pomoci sociálne odkázaným, a osobe Mariána Kotlebu; čo platí pre Kisku, platí aj pre Kotlebu…
Člen ĽSNS Grňo dostal pokutu 5 tisíc eur za pozdrav „Na stráž!“. Čím viac právoplatne odsúdených členov ĽSNS, tým vyššia pravdepodobnosť úspešnosti novej žaloby za zrušenie tejto strany…
Aby som nezabudol, pokračujúce stíhanie Róberta Fica tiež môže „premiešať“ volebné karty.
Je viac, než isté, že prezidentka si na tieto osoby veľmi rada po 1. marci dohliadne, legálne krytá princípmi etiky v politike; trestne stíhané a právoplatne odsúdené osoby samé čistia a uvoľňujú prezidentkin politický priestor…
https://domov.sme.sk/c/22264686/pojednavanie-s-kotlebom-v-kauze-spornych-sekov-sa-zacne-koncom-januara.html
Takže hypoteticky je cesta liberálov do parlamentu a vlády otvorená…
Prezidentka, ak „jej liberálny boh“ dá, nebude musieť pohnúť ani prstom…
Poznámka: Tu prezumpcia viny neplatí…
Okrem toho, ako som vyššie, na stole najvyššieho súdu môže „pristáť“ ďalší „opravný“ návrh žaloby proti ĽSNS…
https://dennikn.sk/1732624/nepisane-ustavne-pravidla-a-vznik-vlady-co-poradit-prezidentke/?ref=tit
Ústavný právnik Marián Giba by prezidentke mal poradiť ako by mala naložiť s dvomi uzneseniami národnej rady o odmietnutí ratifikácie Istanbulského dohovoru tak, aby Slovensko nešlo do volieb v stave ústavnej krízy ústavných kompetencií.
Čo ústavný právnik to iný názor. K Istanbulskému dohovoru sú zatiaľ dva, z jednej katedry ústavného práva, jednej právnickej fakulty, jednej Univerzity Komenského v Bratislave, podľa jednej ústavy:
1. https://www.hlavnydennik.sk/2020/01/21/caputova-by-mala-pri-istambulskom-dohovore-postupovat-v-sulade-s-parlamentom-mysli-si-ustavny-pravnik/
2. https://dennikn.sk/blog/1722247/istanbulsky-dohovor/
Prezidentka má svojich radcov. Na vyslovenie právneho názoru vo veciach písanej aj nepísanej ústavy má Slovensko Ústavný súd. Okolnosti nasvedčujú tomu, že bude mať o jednu činnosť navyše…
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!