Úvaha o myšlienke Jána Johanidesa
„Umenie zabraňuje si spraviť z človeka cynickú jednotku.“
Ján Johanides
„Umenie zabraňuje spraviť z človeka cynickú jednotku.“ Kiež by boli slová Jána Johanidesa také jasné a zrejmé. Avšak čo je vlastne umenie ? Kto sú to umelci?
Umenie predstavuje jedinečnú schopnosť človeka ako jediného… sa ponášať na boha – je to schopnosť tvoriť z ničoho niečo silou svojej mysle. Umenie je to miesto, ktoré je mimo náš svet, kde sa stretáva abstrakcia s realitou, miesto kde pocity, slová, názory a myšlienky dostávajú korpus a zhmotňujú sa, čiže majú schopnosť tvoriť a prinášať do reality naše pocity.
Umelci sú ľudia, ktorí sa utápajú v umení, ľudia, ktorí tvoria na základe svojho vnútorného presvedčenia. Stelesňujú a vytvárajú svoje vnútorné svety za účelom podeliť sa s nimi so svojím okolím tak isto, ako boh stvoril zem, zvieratá a nakoniec aj človeka na svoj obraz. Človek ktorý je schopný tvoriť tak isto ako on, aby sa s ním podelil o svoje dielo, aby mohlo byť obdivované…
Pre umelca je tvorenie ako cesta dimenziami pocitov a myšlienok, ktoré ho vedú nevedno kam. Umelec je ako turista, ktorý si z každej cesty naprieč svojimi pocitmi prináša so sebou suveníry, aby ich ľudia obdivovali a ich výsledkom sú jeho umelecké diela. Umelec žije najmä z uznania, je jediným autorom svojho diela, nikto nemôže tvoriť za neho..
História nám ukázala, že aj v najhorších časoch umenie prežívalo a držalo sa ďaleko od svojho cynického a bezcitného nevlastného brata gýča. Odjakživa medzi sebou bojujú títo znepriatelení bratia. Avšak umenie vždy vyhrávalo nad svojím farizejským bratom. Až donedávna… Umenie sa nevzdávalo ani v najhorších časoch ľudskej histórie, dokázalo odolávať dlhé stáročia aj svojej macoche cenzúre. Umelci sa stali v každej epoche ľudských dejín drvivou menšinou šíriacou myšlienky aj vtedy, keď to bolo nemožné.
V dnešnej dobe je skutočné umenie na ústupe a jeho úlohu preberá jeho cynicky brat gýč. Mnoho mladých ľudí nevidí rozdiel medzi umením a gýčom, a tak je gýč momentálne na vzostupe. Mladí ľudia uprednostňujú pseudoumelcov, ktorí pre nich vytvárajú masmediálny svet a rôzne druhy show, a tak sa stávajú, žiaľ, nositeľmi amorálnosti a zvrátenosti. Nanešťastie títo pseudoumelci, plní gýčov sa stávajú modlami a vzormi mladých ľudí. Za ich tvorbu môžu tí, ktorí sú nad nimi a vedú ich tak, aby prostredníctvom nich vyťažili čo najviac peňazí. Lady Gaga, Rihana, Nicky Ninaj, 50-cent, Justin Bieber a ostatné podobné atrapy sa stávajú akýmisi náhradami umelcov v dnešnej dobe, kedy mladí ľudia vymenili knižky za Facebook a hudbu za tieto guláše zvratkov.
Veľmi často premýšľam o ozajstných umelcoch, ktorých sú deň čo deň plné médiá, o umelcoch, ktorí sa stali ikonami humanity, etiky a morálky na Slovensku aj vo svete. Sú umelci dnešného sveta naozaj hodní byť stelesnením humanity, etiky, morálky…? Sú vážne nositeľmi cností? Či sa aj z nich, ako z väčšiny v dnešnej dobe, stali bezcharakterné cynické obludy slúžiace mamonu a peniazom? Žijeme v 21. storočí, kde naberá umenie ďalší rozmer, a to rozmer finančný, kde spoločnosťou nazývaní a uznávaní umelci sú len krásnou škatuľou plnou ničoty. Ako raz povedal jeden múdry človek a môj známy: „ V súčasnosti je umenie byť umením.“
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!