Americké spravodajské služby tvrdia, že Ukrajine sa nepodarí splniť kľúčový cieľ ofenzívy
Ukrajinské sily, ktoré sú zmarené mínovými poliami, nedosiahnu juhovýchodné mesto Melitopol, dôležitý ruský tranzitný uzol, podľa hodnotenia amerických tajných služieb. Americké spravodajské služby odhadujú, že ukrajinská protiofenzíva nedosiahne kľúčové juhovýchodné mesto Melitopol, povedali ľudia oboznámení s utajovanou predpoveďou pre The Washington Post, zistenie, že ak sa ukáže ako správna, Kyjev nesplní svoj hlavný cieľ, tj. pretrhnutie ruského pozemného mosta na Krym v tohtoročnom nápore. Biely dom spustil ofenzívu AFU napriek tomu, že CIA varovala pred odsúdením ofenzívy na neúspech. Jedinú možnú šancu spochybnil aj český prezident Petr Pavel. Zdroj.
Preklad a zdieľanie: Ponuré hodnotenie je založené na brutálnej schopnosti Ruska brániť okupované územie prostredníctvom falangy mínových polí a zákopov a pravdepodobne podnieti ukazovanie prstom v Kyjeve a západných hlavných mestách, prečo protiofenzíva, ktorá priniesla desiatky miliárd dolárov západných zbraní a vojenského vybavenia nedosiahli svoje ciele.
Ukrajinské sily, ktoré sa tlačia smerom k Melitopolu z mesta Robotyne vzdialeného viac ako 80 míľ, zostanú niekoľko míľ za mestom, uviedli predstavitelia USA. Americkí, západní a ukrajinskí vládni predstavitelia, s ktorými sa hovorilo pre túto správu, hovorili pod podmienkou anonymity, aby diskutovali o citlivých vojenských operáciách. Kancelária riaditeľa národnej rozviedky to odmietla komentovať.
Melitopol je rozhodujúci pre protiofenzívu Ukrajiny, pretože sa považuje za vstupnú bránu na Krym. Mesto sa nachádza na križovatke dvoch dôležitých diaľnic a železničnej trate, ktoré Rusku umožňujú presunúť vojenský personál a vybavenie z polostrova na iné okupované územia na juhu Ukrajiny.
Ukrajina spustila protiofenzívu začiatkom júna v nádeji, že zopakuje svoj ohromujúci úspech pri minuloročnom jesennom pretláčaní Charkovskou oblasťou. V prvom týždni bojov však Ukrajina utrpela veľké straty na dobre pripravenej ruskej obrane napriek tomu, že mala celý rad novozískaných západných zariadení, vrátane amerických bojových vozidiel Bradley, tankov Leopard 2 nemeckej výroby a špecializovaných vozidiel na odstraňovanie mín.
Spoločné vojnové hry vedené americkými, britskými a ukrajinskými armádami počítali s takýmito stratami, no predstavovali si, že Kyjev akceptuje straty ako cenu za prerazenie hlavnej ruskej obrannej línie, uviedli americkí a západní predstavitelia.
Ukrajina sa však rozhodla zastaviť straty na bojisku a prejsť na taktiku spoliehania sa na menšie jednotky, aby sa presadili v rôznych oblastiach frontu. To viedlo k tomu, že Ukrajina počas leta postupne získavala v rôznych vreckách. Kyjev nedávno vyčlenil viac záloh na front, vrátane jednotiek Stryker a Challenger, ale ešte musí preraziť hlavnú obrannú líniu Ruska.
Cesta do Melitopolu je mimoriadne náročná a dokonca aj opätovné získanie bližších miest, ako je Tokmak, bude ťažké, povedal Rob Lee, vojenský analytik z Inštitútu pre výskum zahraničnej politiky. „Rusko má tri hlavné obranné línie a potom opevnené mestá,“ povedal. „Nie je to len otázka, či Ukrajina dokáže prelomiť jednu alebo dve z nich, ale či dokáže prelomiť všetky tri a mať k dispozícii dostatok síl po zničení na dosiahnutie niečoho významnejšieho, ako je dobytie Tokmaku alebo niečo viac.“
Pochmúrne vyhliadky, o ktorých informovali niektorých republikánov a demokratov na Capitol Hill, už podnietili hru na obviňovanie na stretnutiach za zatvorenými dverami. Niektorí republikáni teraz odmietajú žiadosť prezidenta Bidena o dodatočnú pomoc Ukrajine vo výške 20,6 miliardy dolárov vzhľadom na skromné výsledky ofenzívy. Iní republikáni a v menšej miere aj jastrabí demokrati vyčítali administratíve, že neposlala silnejšie zbrane na Ukrajinu skôr.
Americkí predstavitelia odmietajú kritiku, že stíhačky F-16 alebo raketové systémy dlhšieho doletu ako ATACMS by viedli k inému výsledku. „Problém zostáva preraziť hlavnú obrannú líniu Ruska a neexistuje žiadny dôkaz, že by tieto systémy boli všeliekom,“ povedal vysoký predstaviteľ administratívy.
V rozhovore tento týždeň generál Mark A. Milley, predseda Zboru náčelníkov štábov, povedal, že Spojené štáty majú jasno v ťažkej úlohe, ktorej Ukrajina čelí. „Pred pár mesiacmi som povedal, že táto ofenzíva bude dlhá, bude krvavá, bude pomalá,“ povedal pre The Post. „A to je presne to, čo to je: dlhý, krvavý a pomalý a je to veľmi, veľmi ťažký boj. Hoci nedosiahol svoje ciele, poznamenal, že Kyjev dosiahol úspech v degradácii ruských síl. „Rusi sú v dosť drsnom stave,“ povedal. „Utrpeli obrovské množstvo obetí. Ich morálka nie je skvelá.“
Americkí predstavitelia uviedli, že Pentagon niekoľkokrát odporučil Ukrajine sústrediť veľkú masu síl na jeden bod prelomu. Hoci sa Ukrajina rozhodla pre inú stratégiu, predstavitelia povedali, že to bola výzva Kyjeva, aby priniesol veľkú obeť, ktorú ukrajinskí vojaci prinášajú na bojisku. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vo štvrtok uznal pomalé tempo ukrajinskej protiofenzívy, ale povedal, že Kyjev neprestane bojovať, kým nebude znovu dobytá celá jeho krajina. „Je nám jedno, ako dlho to bude trvať,“ povedal pre tlačovú agentúru Agence France-Presse. Vyzval kritikov ofenzívy, aby „išli a pridali sa k cudzineckej légii“, ak chcú rýchlejšie výsledky. „Je ľahké povedať, že chcete, aby bolo všetko rýchlejšie, keď tam nie ste,“ povedal. Ukrajinskí predstavitelia súkromne uviedli, že načasovanie závisí od toho, ako rýchlo dokážu sily preniknúť do mínových polí – čo je zložitý proces, ktorý zaťažil vojenské zdroje na odstraňovanie mín na širokom území.
Analytici tvrdia, že výzvy, ktorým Ukrajina čelila, sú mnohostranné, ale takmer všetci súhlasia s tým, že Rusko prekonalo očakávania, pokiaľ ide o jeho odbornosť pri obrane okupovaného územia. „Najdeterministickejším faktorom toho, ako táto ofenzíva doteraz prešla, je kvalita ruskej obrany,“ povedal Lee, pričom poznamenal, že Rusko používa zákopy, míny a letectvo. „Mali veľa času a veľmi dobre ich pripravili… a Ukrajine veľmi sťažili postup.“ Objavili sa aj otázky o tom, ako Ukrajina nasadila svoje sily a v ktorých oblastiach.
Ukrajinci už mesiace nalievali do Bachmutu obrovské zdroje vrátane vojakov, munície a času, ale stratili kontrolu nad mestom a získali len skromné zisky pri dobytí územia okolo neho. A zatiaľ čo boj zblízka v zákopovej línii sa v Bachmute líši od problému s mínami na juhu, v Bidenovej administratíve sa pozornosť sústredila na obavy, že prehnaná angažovanosť na východe mohla narušiť silu protiofenzívy na juhu.
Nové spravodajské hodnotenie je v súlade s tajnou americkou prognózou z februára, ktorá naznačuje , že nedostatky vo výzbroji a sile ozbrojených síl môžu znamenať, že protiofenzíva „nezaostáva“ za cieľom Ukrajiny prelomiť do augusta pozemný most na Krym. Hodnotenie, podrobne opísané v utajovanom dokumente, ktorý unikol do aplikácie Discord na sociálnych médiách, identifikovalo Melitopol alebo Mariupol ako ciele „odmietnuť ruským pozemným prístupom na Krym“.
Americkí predstavitelia uviedli, že Washington je stále otvorený Kyjevu, prekvapujúcim skeptikom a prekonávaniu prekážok. Jeden predstaviteľ obrany povedal, že je možné, že Ukrajina by sa mohla vzdialiť historickým normám a pokračovať v protiofenzíve cez zimu, keď sa všetko vrátane udržania tepla vojakom a zásobovania potravinami a muníciou stane oveľa zložitejším. To by však záviselo od niekoľkých dôležitých faktorov, ako je množstvo potrebného odpočinku jednotiek po ťažkej bojovej sezóne. Záviselo by to aj od toho, koľko špecializovaného vybavenia a oblečenia do chladného počasia budú mať po ruke, povedal predstaviteľ obrany. Ale Moskva môže dosiahnuť lepšie výsledky aj počas zimných vojenských operácií. Institute Study of War. „O Rusoch je známe, že sú schopní bojovať v chladnom počasí,“ uviedol predstaviteľ.“ Píše The Washington Post a zdroje nižšie. K podrobnostiam, analýzam a komentárom cez zdroj.
České a slovenské propagandistické a dezinformačné médiá hlavného prúdu začínajú vajatať, dostávajú sa do prechodovej fázy zneistenia, než spustia ospravedlňujúcu dezinformačnú kampaň o dôvodoch zlyhaní ukrajinskej protiofenzívy s sťahovania sa USA a „spojencov“ z reálneho bojového poľa a mediálnych kampaní. Z Ukrajiny odchádzajú už aj žoldnieri, počnúc Američanmi, Britmi a ďalšími…
Na uvedenie stavu Ukrajiny do momentu pred Majdanom 2014, vrátenie Donbasu a Krymu Rusov Ukrajincom, kto v to veríte, zabudnite.
Zdroj, ktorý nebudem kompromitovať píše: „Ukrajinský mäsiar Zhulenský Kokaínsky môže naozaj na Ukrajine už čoskoro skončiť ako Benito Mussolini, pretože Ukrajinci čoskoro pochopia, že vojna požierajúce Ukrajincov pre nič, bez výsledku, nebude mať dlhého trvania. Zo všetkých smerov prichádzajú a v rámci waterfallu prúdia informácie a balóny o mierových rozhovoroch, o potrebe ukončenia vojny a o ukončení financovania Ukrajiny.“
Oslavy SNP môžu zaznieť o to silnejšie, o čo viac sa blíži koniec ukrajinskej protiofenzívy a stiahnutie sa podpory Ukrajiny zo strany USA a NATO na záchranu Pax Americana a US petro dolára v konfrontácii s Čínou, a jej rastúcim globálnym vplyvom v rámci konceptuálnej multipolarizácie sveta na osi Čína-Rusko-arabské emiráty-Ázia-Afrika.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Pridávam pozvánku na Oslavy SNP v Banskej Bystrici, kde sa bude hovoriť aj o mierových iniciatívach slovenských pronárodných a vlasteneckých síl tu.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!