Keď pravda je mocnejšia ako všetky prostriedky sveta
V príspevku 7. hlavných hriechov som sa zmienila o národno oslobodzovacom hnutí Mahátma Gándhío. Ale on nebojoval len za oslobodenie a nezávislosť svojho národa, ale aj za slobodu a nezávislosť človeka vôbec. To je prvý dôvod, prečo budem v sérii príspevkov na túto tému pokračovať. Druhým je pozitívny ohlas čitateľov.
Gándhí v boji za slobodu Indie, a vôbec, v boji za život človeka použil novú formu satyagraha. Objasníme si význam tohto slova. Satya znamená pravda alebo aj pravdivosť. Agraha znamená dodržiavanie pravdy, stotožnenie sa s pravdou.
Ak Gándhí zvíťazil v boji za oslobodenie svojho národa spod koloniálnej nadvlády pravdou, žiaden iný prostriedok nedokáže to, čo zmôže pravda. O čo ide v tomto boji? Ide o pozdvihnutie tých síl, ktoré dvíhajú človeka z bahna, z deštrukcie, zo sveta džungle, v ktorej platí pravidlo silnejšieho, do sveta ľudí, hodných užívať si život. Do sveta, v ktorom ľudia majú silného Ducha, uvedomujú si svoje poslanie, zmysel života a nesmrteľnosť duše. V tomto procese je potrebné si uvedomiť, že pravdu a pravdivosť by mal človek žiadať nielen vo vzťahu k tomu druhému, ale hlavne k sebe samému.
Gándhí vedel, že z násilia nikdy nič dobré nevzíde. Tak úplne chápem jeho postoj, kde sa vyjadril: „Radšej by som videl, keby India siahla k zbraniam, aby bránila svoju česť, ako by mala zostať bezmocným svedkom svojho zneuctenia.“
Len pravda a nenásilie (láska) majú obrovskú prevahu nad človekom, ľuďmi, ktorí v svojom konaní uprednostňujú silu svojich telesných schopností, zlovôľu a moc peňazí. Títo ľudia, ktorí svoje konanie a rozhodovanie opierajú o násilie sa ničoho neboja; ani straty šťastia, ani straty majetku, ani straty slobody, ani straty života. Prečo? Lebo šťastní nikdy neboli, hoci šťastie občas sadne aj na vola. Lebo majetok nezískali svojimi vlastnými schopnosťami, ale nakradli z toho, čo patrilo všetkým. Lebo nikdy neboli slobodní, ale vždy boli otrokmi závislosti na iných. Na moci cirkvi, moci peňazí, spoločenského zriadenia, strany a vlády. Lebo nikdy nežili svoj vlastný a skutočný život.
Ak si položíme otázku, kto bude v konečnom boji víťazom? Každý, kto sa postaví podľa svojich schopností a možnosti na odpor proti tým, ktorí sa snažia národ vlastniť ako majetok a nakladať ním podľa svojich predstáv. Tento boj totiž musí byť vyhratý vo všetkých rovinách bytia: emočnej, mentálnej a duchovnej.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!