Sme skutočne ako národ ešte stále takí zaostalí?
Pred 50 – 60 rokmi si naši učitelia na základných školách určite nikdy nepomysleli, že ešte aj v 21 storočí nastane taká situácia, že nás budú prostredníctvom médií školiť o základných hygienických návykoch.
Včerajší denník PRAVDA uverejnil takýto článok: Nechyťte virózu z chytania kľučiek!
V článku sa okrem iného píše, že rodičia nás odmalička učili ako si máme čistiť zuby a umývať ruky najmä po použití WC, ale túto činnosť vraj môžeme vykonávať zle.
Autor článku sa pýta: „Viete, že pred umytím rúk je potrebné odložiť si prstene ako obľúbený úkryt baktérií? Že na umytie rúk nestačí len teplá voda a ak po ich umytí zatvoríme kohútik a chytíme kľučku verejnej toalety, máme všetky baktérie na rukách naspäť?“
Snáď ani niet človeka, ktorý by v dnešnej dobe nevedel, že dôkladné umývanie rúk do veľkej miery chráni pred rôznymi infekčnými chorobami – žltačkou, nepríjemnými tráviacimi ťažkosťami, ale aj pred chrípkou a prechladnutím……
No musím uznať, že nie je na škodu ak sa týmto spôsobom občanom pripomenie na ktorých miestach každodenne prichádzame do kontaktu, so žijúcimi baktériami, ktoré tieto ochorenia spôsobujú.
Väčšina ľudí si na prvom mieste predstaví verejné toalety, ale najviac baktérií sa v skutočnosti nachádza v chladničke. Avšak baktérie, ktoré nás potenciálne môžu nakaziť, tak najnebezpečnejším miestom, ktorého sa naše dlane dotýkajú sú pravdepodobne držiaky na nákupných vozíkoch, ďalej kľučky, zábradlia, tlačidlá vo výťahoch, držadlá vo verejnej doprave, počítačové klávesnice a myši v internetových kaviarňach.
Nebezpečnými miestami sú aj nemocnice, kde sa vyskytujú multirezistentné baktérie a taký nemocničný výťah je semeniskom mikróbov.
Mylná predstava však nastáva u tých ľudí, ktorí si po spláchnutí toalety idú automaticky umyť ruky mydlom a teplou vodou a myslia si, že sa už týmto spôsobom baktérii zbavili, lebo zatvorením vodovodného kohútika majú väčšinu mikróbov na rukách naspäť…., takými rukami potom chytajú kľučky na dverách a všetka snaha o podporu imunity bola málo platná.
Netreba však zabúdať aj na ďalšie predmety, na ktoré svojimi rukami tieto baktérie prenášame, sú to napr. držiak v MHD, peniaze, tlačidlá vo výťahu, telefónne slúchadla či povestná počítačová klávesnica, a potom si siahneme na ústa, na nos či do očí, prípadne konzumujeme potraviny.
Čo k tomu dodať? Je pekné, že aj takýmto spôsobom novinári šíria osvetu medzi obyvateľmi, no zamyslel som sa nad tým, či to nejako pomôže v tých prípadoch, keď dobre vieme, že občania istého etnika (samozrejme nie všetci, ale väčšina) hygienu zanedbávajú lebo ich vlastní rodičia zanedbávajú a nevedú ich k tomu od ich útleho detstva. (A už ani nehovoriac o tom, že je dosť takých, ktorí sa vyhýbajú školskej dochádzke, kde by sa naučili aspoň to o čom je ten článok). My ostatní, ktorí tieto hygienické návyky plníme do posledného puntíku, tak nám je to potom prd platné lebo títo občania ako dobre vieme často lozia do kontajnerov (ako potkany) a prehrabávajú sa v nich ako sedliak v sýpke s pšenicou a stade takí špinaví potom idú suverénne aj do dopravných prostriedkov veľkomiest, ale aj hypermarketov s potravinami a tam sa tými svojimi špinavými rukami prehrabávajú v regáloch s pečivom, ale aj inými potravinami. 🙁
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!