Uvoľňovanie versus uťahovanie. Jasný víťaz – QE4.
Počas taperingu QE3 a po jeho ukončení sa v americkej a svetovej ekonomike nedialo nič zvláštneho. Peňažné zásoby vo svete sú tak obrovské, že často veľká časť z nich stojí nečinne v rezervách na účtoch CB. Okrem toho ich multiplikačný efekt pôsobí a bude pôsobiť ešte nejaký čas. Nikto nezistí aký. Zdá sa ale, že veci sa dávajú do pohybu. Znižovanie peňažného dopingu musí nevyhnutne spôsobiť otriasanie všetkých finančných systémov a neskôr ich zrútenie … s jedinou výnimkou – okamžitým obnovením dopingu. Svet funguje takmer už len na ňom. Ale ako každý doping, raz aj tento stratí svoju účinnosť a nebude účinný v akomkoľvek množstve. Zatiaľ ten čas nenastal. Svetová ekonomika je integrovaná tak ako nikdy predtým a tým dokáže pohlcovať všetky novo-tvorené peniaze ako špongia. V poslednej dobe dostala ďalšiu posilu – čínsky Juan. Jednotlivé ekonomiky si môžu vytvárať peňažné rezervy aj v tejto mene, čím sa odstraňuje riziko prípadného nedostatku dolárových rezerv.
Prvé väčšie prejavy nedostatku finančného dopingu sa prejavili v lete na čínskych burzách, odkiaľ sa pokles preniesol do celého sveta. Po opatreniach čínskej vlády a Ľudovej banky Číny sa situácia stabilizovala. Ďalším prejavom je znižovanie investícií amerických spoločností. Ďalšie prejavy začínajú prichádzať v poslednej dobe. Najskôr sa zreteľne znížil objem námornej prepravy, neskôr začali spomaľovať maloobchodné tržby v USA. Rysuje sa po dlhšej dobe pokles ziskov amerických spoločností. Signály o tom, že ekonomické aktivity strácajú bez finančného dopingu dych, sa množia.
Do tohto všetkého vstupuje už celé mesiace plán FEDu na znižovanie peňažnej zásoby. Nevyhnutný krok. Nie ale dnes. Jeho čas ešte nedozrel. Dozrie vtedy, keď aj napriek veľkým dopingovým dávkam bude hospodársky rast záporný. Cenový rast môže byť pritom inflačný, alebo deflačný. Nezáleží na ňom. Záleží len na tom, že ekonomiky vyčerpajú všetky vnútorné zdroje pre rast tvorby hodnôt a … a začne úpadok. Vtedy centrálni plánovači sveta stratia posledný argument na presviedčanie verejnosti, že vedia riadiť svet a budú musieť ustúpiť. Bude neskoro. Zrelý čas je vlastne neskorý čas.
Z uvedeného vyplýva, že FED v najbližších rozhodovaniach má tri možnosti a dva výsledky. Prvá možnosť je utiahnuť menovú politiku a začať sťahovať menu z obehu. Spustí tým veľmi rýchlo krízu, ktorá sa roznesie do celého sveta. Druhá možnosť je neurobiť nič a postupne nechať krízu rozbiehať. No a tretia možnosť je spustiť QE4, čím ešte na nejaký čas obnoví zdanie ekonomickej životaschopnosti a prosperity. Nakoniec sú tu ešte kombinácie týchto troch možností. Napríklad utiahnutie menovej politiky a po prvých náznakoch úpadku rýchle pozastavenie uťahovania a nahradenie vzniknutých strát novým QE. Výsledky sú teda len dva – spustenie krízy, alebo kŕčovité udržovanie ilúzie prosperity. Ak by guvernéri spustili krízu, svet by nepochopil, že ich krok nie je príčinou, ale nevyhnuteľnou súčasťou prichádzajúcej krízy. Bez ohľadu na to, kedy a ktorá garnitúra sa pre tento krok vo FEDe rozhodne.
Víťazom tohto nezačatého ringu „uťahovanie versus uvoľňovanie“ je bezpochyby uvoľňovanie s reklamným biznis-názvom QE4. Pokým QE bude vyvolávať zdanie prosperity, dovtedy bude využívané. Nech sa udeje čokoľvek (vrátane krátkodobého utiahnutia menovej politiky), QE4 je nevyhnutnosťou amerických centrálnych plánovačov. Trhy pred blížiacim sa pádom nezachráni nič iného a peňažný doping zatiaľ nedosiahol bod nulovej, alebo zápornej účinnosti, bod úpadku prosperity, bod rozvratu. QE4 príde.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!