Čo je pre mier na Ukrajine ochotné obetovať Slovensko?
V ostatných dňoch sme svedkami nátlaku na Ukrajinu, aby aj cenu obetí pristúpila na mier, lebo inak to aj tak nevyhrajú a ešte riskujú vypuknutie tretej svetovej vojny. Často sa pritom vedie polemika, či je lepšia spravodlivá vojna alebo nespravodlivý mier, ktorých výsledkom býva zistenie, že žiadny mier nie je úplne spravodlivý a že pre mier treba prinášať obete. Je v celku normálne, že polemiku tohto druhu vedú v krajinách ako USA, Veľká Británia, Francúzsko či Nemecko. Sú to veľmoci a cítia sa byť zodpovednými nielen za seba. Slovensko síce veľmoc nie je a priemerný Slovák žije v predstave, že jeho správanie, či už obetavé alebo sebecké, nemá na celosvetový mier žiadny dopad, avšak do diskusií na Slovensku sa dilema „spravodlivá vojna či nespravodlivý mier?“ napriek tomu prenáša. Pritom otázka, ktorou by sa mali Slováci zaoberať je úplne iná.
Ono sa totiž Slovákom ľahko povie, že pre mier by sa mali prinášať obete, pokiaľ tým myslíme, že tie obete by mali prinášať Ukrajinci. Slováci by sa však mali zamýšľať nad tým, aké obete pre mier sú ochotní priniesť oni. A ich politici by im mali férovo priznať, že táto otázka je seriózna a aktuálna.
Putin roky varuje Západ rečami ako z 19. storočia. Tieto reči dlho nikto nebral vážne, lebo však žijeme v 21. storočí. Západní politici ich vnímali ako obhajovanie tradičnej rodiny z úst Borisa Kollára, alebo protikorupčné výzvy z úst Róberta Fica. Lenže Putin už dávno dokázal, že nie je táraj a čo hovorí, to myslí vážne bez ohľadu na to ako neuveriteľne to znie. A Putinove požiadavky, s ktorými by bol ochotný vstúpiť do rokovania o mieri, sa nedotýkajú len Ukrajiny. Putin sa dlhé roky odvoláva na to, že pri zjednotení Nemecka bolo Sovietskemu zväzu prisľúbené, že východné Nemecko sa síce zjednotením dostane do NATO, ale NATO sa už potom nebude rozširovať ďalej na východ. Sám Gorbačov síce popiera, že by takýto záväzok Západ prijal, avšak pamätníci vedia, že presne takto to v tom čase bolo verejnosti prezentované. Výsledkom je, že Putin dlhodobo žiada, aby sa hranica NATO vrátila pred rok 1997. To je úplne jasne a hlasno formulovaná požiadavka. A týka sa aj Slovenska. Je neskutočne hlúpe automaticky predpokladať, že v mierových rokovaniach Putin od tejto požiadavky ustúpi. Všetci vidia, že Európa bez USA nie je momentálne dostatočne bojovná a súdržná, aby z akejkoľvek požiadavky ustúpiť musel.
A čo by táto požiadavka znamenala pre Slovensko? Že zo zoznamu krajín, kde je vedľa Nemecka a Francúzska, sa dostane na zoznam krajín, kde bude vedľa Moldavska a Albánska. Nik nebude garantovať našu bezpečnosť, ani bezpečnosť zahraničných investícií. Možno budú voči nám vznesené aj teritoriálne požiadavky zo stany silnejších, hoci rovnako postihnutých, susedov. Budeme súčasťou nárazníkovej zóny medzi Ruskom a Západom. Silný vplyv u nás bude mať Rusko a postupne sa u nás budú čoraz viac presadzovať aj ruské spôsoby vládnutia a ľudia s nimi stotožnení. Možno nás nakoniec vyvedú z EÚ, čo výrazne zhorší našu schopnosť exportu. A potom, kým opäť nezačnú na hraniciach strieľať utekajúcich, tak na Západ utečú všetci, čo sa tam vedia uplatniť a majú nohy.
Je toto Slovensko ochotné obetovať pre mier? Súčasná slovenská vláda určite. Ono sa totiž lepšie sedí na ministerstve v zaostalej krajine ovládanej Putinom, než v base v pokrokovej krajine, ktorá je súčasťou civilizovaného sveta. Bolo by proti prírode, keby ľudia, čo nehanebne pošliapali spravodlivosť vo vlastnej krajine, šli bojovať za spravodlivosť niekam na východ. A aj keby sa rozhodli osudu druhého Moldavska brániť, sotva by nejakú úspešnú obranu dokázali zorganizovať. Doktrína „však ten rus raz aj tak odíde“ prednesená našim ministrom obrany je výrazom ich reálnych možností.
Bola by šanca na iný postoj keby u nás vládol niekto iný? Na prvý pohľad to znie ako utópia. Ale história pozná jeden prípad, kedy sa to Slovákom podarilo. V roku 1943 tzv. vianočnou dohodou sa spojili proti ľudákom a nacistom všetci, čo by sa dovtedy navzájom pozabíjali a zorganizovali spolu zatiaľ naše najväčšie vystúpenie v dejinách: Slovenské národné povstanie. V ňom sme bojovali za svoju budúcnosť a nech to už dopadlo akokoľvek, ukázali sme svetu, že za seba bojovať vieme. Je čas sa o to pokúsiť znovu.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!