K prípadu hacknutého špionážneho lietadla RQ-171 Sentinel v Iráne
Oznámenie skopírovania bezpilotného lietadla (UAV – Unmanned Aerial Vehicle, alias dron) RQ-171 Sentinel iránskou armádou mi dalo príležitosť spísať udalosti z obdobia, ktoré viedli k vytvoreniu kópie tohto unikátneho (a doteraz prísne tajného) stroja
Arabská Jar
V roku 2011, začala tzv. Arabská jar. Bol to výbuch nespokojnosti ľudí v Stredomorí a na Blízkom východe so zlou hospodárskou situáciou a potláčanie práv ľudí autokratickými sekulárnymi režimami, v zákulisí podporovaný tajnými službami USA a Saudskej Arábie. Po likvidácii Líbye silami NATO a zabití diktátora Kaddáfiho sa pozornosť Západu uprela do Sýrie, ktorá bola jednak spojencom Iránu, ale zároveň aj miestom jedinej zahraničnej ruskej námornej základne Tartus. Vyzeralo to, že dovtedy relatívne nekrvavý konflikt, keď protesty ľudí proti režimu bola schopná vláda kontrolovať neprerastie do ozbrojeného konfliktu. Analytik z nezávislého portálu Voltaire Network Thiery Meissan naznačil nielen účasť tajných služieb Saudskej Arábie na eskalovaní protestov, ale doslova ich vyprovokovanie použitím „neznámych“ strelcov a zabíjanie nevinných demonštrantov na rozbúrenie vášní davu. (Čo je z perspektívy udalostí na Ukrajine veľmi zaujímavý scenár)
Keď sa však nepodarilo zvrhnúť alawitský režim, na čele ktorého stál Bashar al-Assad, začala nová fáza konfliktu. Saudská Arábia s Katarom začali vyzbrojovať radikálnych členov domácej opozície a verbovať extrémistov z radov fanatických moslimov so širokým zapojením členov al-Kajdy. Nové sily boli trénované na území Turecka a celú logistiku mala na starosti americká CIA. Pripravovala sa široko koncipovaná agresia zo strany Jordánska a Turecka, na čo bolo podľa doktríny USA nutné získať nadvládu vo vzdušnom priestore a následne podporovať ozbrojené skupiny protivládnych ozbrojencov pomocou cielených úderov vzdušnými silami podľa scenára z Líbye. Počas roka 2012 sa však udialo viacero udalostí, ktoré znemožnili tieto plány.
Zachytenie Sentinelu
V decembri 2011 americká armáda stratila spojenie so svojim dronom, t.j. na diaľku riadenom lietadle RQ-170 Sentinel pri jeho misii v Iráne. Tento stroj je typu stealth, t.j. mal by byť nezachytiteľný radarom. Iránci onedlho oznámili, že sa im podarilo narušiť komunikáciu medzi lietadlom a riadicim strediskom, podsunúť mu falošnú informáciu GPS a nechať ho pristáť na iránskom letisku. Napriek dementi americkej strany, Irán predložil fotografie takmer neporušeného prísne tajného stroja.
Ako sa to mohlo stať? Spomenul by som dve zaujímavé udalosti. Podľa ruskej stránky sa už v Bosne vedelo, že komunikácia medzi dronmi a riadicimi strediskom nie je kryptovaná. Ovšem Pentagon dúfal, že táto informácia nie je známa. Aká bolo prekvapenie, keď v roku 2009 povstalci z Iraku si plnili notebooky obrázkami z dronov, pomocou programu SkyGrabber, ktorý sa dal na Internete kúpiť za 750 dolárov…
Druhá zaujímavá informácia sa viaže ku gruzínskemu konfliktu v roku 2008, keď Američanmi vyzbrojená gruzínska armáda zaútočila na Južné Osetsko. Ruská armáda útok rýchlo odrazilo a v priebehu piatich dní na hlavu porazila gruzínsku armádu. Počas protiútoku na gruzínske územie sa do rúk ruským špecialistom dostala unikátna zostava. 5 vozidiel Hummer a jeden Landrover, ktoré obsahovali prieskumné a informačné centrum pre velenie a riadenie operácií na bojovom poli. Vozidlá komunikovali pomocou privátneho šifrovaného komunikačného systému a obsahovali zariadenie na určenie presnej polohy a povelové zbraňové centrum na základe GPS navigácie. Ďalej sa uvádza, že obsahovali zariadením na komunikáciu s UAV a tajné kódy GPS ( zrejme spresňujúce komunikáciu GPS na presnejšiu ako civilnú úroveň). Satelitné GPS stanice zotrvávajú na obežnej dráhe okolo 15 rokov a ich schopnosť „prekódovať sa“ na nové frekvencie a šifrovanie je diskutabilná. Američania zúrili a za jedno vozidlo ponúkali Rusom 540 tisíc dolárov. Ponuka bol samozrejme odmietnutá.
Tieto informácie, ktoré sú Rusom známe mohli viesť k vývoju pasívnych ale aj aktívnych zariadení rádioelektronického boja (REB). Krátko predtým, než došlo k zachyteniu Sentinelu, Iránci dostali z Ruska zariadenie rádielektronickej rozviedky Avtobáza 1L222. Je možné, že toto zariadenie bolo schopné jednak zachytiť komunikáciu drona s centrálou a tiež ju odkódovať. Ovšem ako sa Iráncom podarilo lietadlo posadiť nepoškodené na zem, nie je doteraz jasné. (len ako pikantnosť by som dodal, že Avtobáza 1L222 slúžila ako základ pre podobnú operáciu nad Krymom, keď Rusi zostrelili jeden dron a jeden úspešne zajali. Išlo o prieskumné lietadlá MQ-5B americkej 66.výzvednej brigády z Bavorska, ktorá sa presunula do ukrajinského Kirovogradu)
Irán sa rozhodol reverzným inžinierstvom o kópiu stroja, podarilo sa im kompletne rozšifrovať softvér na palube stroja a dnes tvrdia, že majú funkčný exemplár. Veľmi pravdepodobne veľkú časť informácií poskytli Číne aj Rusku, čo by znamenalo, že náskok 10-15 rokov vo vývoji UAV, Američania stratili…
Turecké lietadlo v Sýrii
Druhou významnou udalosťou bolo zostrelenie prieskumného lietadla tureckej armády Phantom F4 24.júna 2012. Išlo o špionážny let, keď turecké lietadlo nieslo prieskumný kontajner LOROP ( Elbit). Lietadlo letelo pod radarom veľmi vysokou rýchlosťou. Podľa súčasných poznatkov, zásah podľa všetkého nebol vykonaný raketou PVO ale protilietadlovým kanónom hybridného systému Pancir-S1. Kanón má dosah 2-4km, takže reči o zásahu v medzinárodných vodách, ktoré širila naša propaganda, sú hlúposťou. Dokonca aj keby ho sýrska PVOS dostala raketou systému Pancir-S1, je to stále vo vnútri pôsobenia štátu, pretože medzinárodné vody začínajú za hranicou 12 morských míľ a dosah rakety 57E6 systému Pancir-S1 je len 12km, čo je hlboko pod touto hranicou. Proste turecké lietadlo bolo na prieskumnej misii a sýrska obrana ho dostala. Tým sa preukázala funkčnosť a pripravenosť systému PVOS, čím sa značne zvýšilo riziko strát pri pokuse o vniknutie do vzdušného priestoru Sýrie
Akula máva na pozdrav
Tretí bod výstrahy, bol pozdrav od ponorky tretej generácie Akula-B (Projekt 971). Ponorka zotrvala na prelome júna a júla nepozorovane v Mexickom zálive a pri odchode poslala americkým námorným silám akustickú vizitku. Tým dali Rusi najavo Američanom, že more, ktoré obmýva brehu USA, nie je len doménom US Navy. Rakety ponorky s plochou dráhou letu RK-55 Granat, schopné niesť aj jadrové hlavice, sú dostatočným argumentom…
Lourdy opať aktivované
Posledným kamienkom do mozaiky bolo drsné vyhlásenie Vladimíra Putina na stretnutí G20, keď na margo neplnenia sľubov západu oznámil opätovné otvorenie elektronického a radarového centra Lourdes na Kube a tiež umiestnenie mobilných strategických jadrových rakiet „Oak“ na ostrove. (Poznámka – neviem o žiadnom raketovom systéme Oak ruskej armády, ale bolo to v pôvodnom texte v Pravde, tak to uvádzam aj ja)
Výsledok
Uvedené incidenty, boli dôraznou výstrahou Američanom, že nebo nad Sýriou je PVOS schopná plne ovládať a že nie je možná ani podpora protivládnych síl pomocou UAV a že Rusko má prostriedky odvety. Preto sa v ďalšom vývine udalostí USA plne venovali výlučne pozemnej podpore týchto síl. Bolo zaujímavé, že diverzné akcie boli okrem klasických cieľov ako sú sklady armády a koncentrácie vojenskej techniky zamerané aj na stanovištia PVOS. To sa v neskoršom vývine ukázalo ako slabina, čím sa otvoril priestor pre relatívne bezpečný vstup do vdušného priestoru Sýrie.
Počas eskalácie krízy, v roku 2013 však konfliktu vstúpili Rusi so svojim vlastným systémom radarov ďalekého dosahu Voronež s dosahom 6000km, ktoré cez datalinky poskytujú údaje prostriedkom PVO nižšieho stupňa na ruských bojových lodiach zakotvených pri brehoch Sýrie. Tým sa znásobuje efektivita batérie a v prípade že systém vie dopredu o letiacom cieli, je schopný ho nachádzať a zasahovať veľa presnejšie, na oveľa väčšiu diaľku a to aj stealth prostriedky. Okrem toho každý systém je tak dobrý, ako je vycvičená a pripravená obsluha. Systémy nepracujú autonómne, ale potrebujú asistenciu operátorov, ktorí ale tiež podliehajú nejakému stromu velenia. Veľmi pravdepodobne tieto ruské prostriedky umožnili zabrániť reálnej vojne v Sýrii, keď detekovali vystrelenie dvoch rakiet NATO (vraj) zo Španielska a (vraj) zostrelili ich. Tieto udalosti sú doteraz zastrené rúškom špekulácií. Jednu z nich si môžete prečítať tu
Zdroje:
http://pc.zoznam.sk/novinka/iran-okopiroval-americke-spionazne-lietadlo-rq-170-sentinel
http://jurajpolacek.blogspot.sk/2013/09/kontrarevolucia-na-blizkom-vychode.html
http://svpressa.ru/war21/article/50815/
http://voiceofrussia.com/news/2014_03_14/US-drone-intercepted-in-Crimean-airspace-Russias-state-corporation-2994/
http://www.hlavnespravy.sk/davutoglu-syria-zostrelila-turecku-stihacku-nad-medzinarodnymi-vodami
http://www.armadninoviny.cz/usa-v-soku-u-jejich-brehu-se-nepozorovane-pohybovala-ruska-ponorka.html
http://jurajpolacek.blogspot.sk/2013/09/kontrarevolucia-na-blizkom-vychode.html
http://english.pravda.ru/russia/politics/01-08-2012/121804-russia_army_base-0/
http://jurajpolacek.blogspot.sk/2013/09/agresia-skoncila-v-momente-znicenia.html
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!