Sankcie ako nástroj dedolarizácie
Sankcie nútia veľké objemy obchodu a financií presúvať sa mimo dosah tradičných sietí, čím sa oslabuje kontrola Západu nad týmito tokmi.
Západné sankcie majú nechcený účinok. Urýchľujú zrod paralelného ekosystému, kde krajiny, ktoré nie sú spojencami Západu sú schopné fungovať bez neustálych hrozieb sankciami. Mimo západnej kontroly získava táto alternatívna platforma na príťažlivosti prekvapivo rýchlym tempom.
Stojí za zmienku, že na počiatku sa západné spoločnosti angažovali v Rusku obrovskou expozíciou. V kontraste s tým je Rusko primárne vývozcom komodít ako ropa, plyn, kovy a nerasty, po ktorých je veľký dopyt – obzvlášť na hladných trhoch Ázie. Podčiarknuté: zatiaľ čo západný spotrebný a kapitálový tovar možno nahradiť produktami ázijských výrobcov, ruské komodity sú krvou tak Ázie, ako aj Európy.
krok SWIFT-u
Posun smerom k ne-západnému svetu sa odohráva najrýchlejšie v oblasti financií. To je sotva prekvapujúce, pretože finančné toky sa ľahšie presmerúvajú – a nahradzujú – ako, povedzme, zásielka uhlia alebo ropný tanker.
Medzi desiatkami sankcií namierenými proti Rusku bola najextrémnejšou sankcia navrhnutá Britániou (a USA), ktorá tlačila vodcov Európskej únie, aby zablokovali Rusku prístup k bankovému transakčnému systému SWIFT. V Belgicku sídliaca spoločnosť SWIFT, čo je skratka Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications, je hlavnou tepnou finančného sveta.
Obmedzenie používania SWIFT-u Rusom by bezpochyby narušilo finančné a obchodné aktivity v krajine, ale podľa Richarda Reida z univerzity v Dundee v Škótsku to môže mať dlhodobo tienisté stránky. „Veľká časť ruských medzinárodných platobných tokov by sa presunula na oveľa menej monitorované a merané finančné kanály a tým v budúcnosti mimo akýchkoľvek sankcií,“ povedal Bloomberg News.
Hoci nemecká kancelárka Angela Merkelová, britský návrh rýchlo odmietla ako príliš extrémny, škody už vznikli. Teraz je Moskve nadmieru jasné, že diabolské dvojčatá USA-Británia nie sú spokojná so symbolickými sankciami, ale naozaj chcú zničiť jej ekonomiku. Za predvídanie tejto rany jej finančné krčnej tepne prišlo Rusko v júli so zákonom, ktorý by vytvoril miestny ekvivalent SWIFT-u.
Sankcie tiež posilnili synergický efekt medzi Ruskom a Čínou. Vesti Financie uvádza, že sankcie s cieľom obmedziť Rusku prístup k financiám nebudú mať takmer žiadny zmysel, pretože ruskej spoločnosti nájdu potrebné peniaze v Číne. A Číňania sú lační zvýšiť dopad jüanu a premeniť ho na svetovú rezervnú menu.
Dedolarizácia
Posun smerom k paralelnému platobnému systému sa deje v tandeme so zbavovaním sa amerického dolára, na ktorom celá americká ekonomika – a hegemónie – stojí. Štatút dolára ako rezervnej meny stojí na tom, že je jedinou menou akceptovanou na ropnom trhu, čo je dôvod, prečo je tiež známy ako petrodolárov.
To sa má zmeniť, pretože Rusko a ďalšie vynárajúca sa mocnosti plánujú ustúpenie od petrodolárov a rezervného štatútu dolára. Ale pretože dominancia dolára je v obchode s ropou tak veľká, bude treba niekoho naozaj veľkého, aby ho zrazil.
Onou ťažkou váhou je Gazprom. Kommersant uvádza, že táto ruská spoločnosť začala zasielať ropu z Arktídy a že tankery dorazia do európskych prístavov tento mesiac, kedy platby budú v rubľoch. Gazprom bude tiež dodávať ropu cez ropovod Východná Sibír-Pacifik (ESPO) a bude platby akceptovať v čínskom renminbi.
Finančný portál Zero Hedge uvádza: „Rusko aktívne pretláča svoje plány odsunúť americký dolár do úzadia a nahradiť ho bezdolárovým systémom – či dedolarizovat svet.“
Citujúc Hlas Ruska Zero Hedge uvádza, že ministerstvo financií tejto krajiny je pripravené dať zelenú plánu na radikálne navýšenie role rubľa vo vývozných operáciách, zatiaľ čo sa bude znižovať podiel transakcií denominovaných v dolári.
Ako Zero Hedge uvádza: „Čím viac si Západ Rusko znepriateľuje a čím viac sankcií na neho uvaľuje, tým viac bude Rusko nútené na odchod z obchodného systému denominovaného v dolároch a prejsť na systém orientovaný na Čínu a Indiu.“
Stojí za zmienku, že kontrakt s Čínou na sibírsky plyn vo výške 400 miliárd dolárov – ktorý Moskva a Peking dohadovali viac ako desať rokov – bol konečne podpísaný v máji 2014. T.j. potom, čo sa začali západné sankcie.
Armáda: pocit nervozity
Je ukazovateľom nedostatku strtegického myslenia vo Francúzsku a v Nemecku, keď sú nechali tak ľahko USA a Britániou zmanipulovatelní k nedodržania vojenských kontraktov, ktoré už boli podpísané s Ruskom. Ak vynecháme zakomponované pokuty, je isté, že porušenie kontraktu vyplaší ostatní kupujúci.
Ak Francúzsko a Nemecko plánujú odohnanie svojich zákazníkov v oblasti zbraní, potom to čo robí robia veľmi dobre. Ale pozrite sa na to takto: možno je to presne to, čo USA a Británie plánovali celú dobu – pritiahnuť si rozčarované kupujúci.
Ako súčasť svojej modernizácie ozbrojených síl si Rusko najalo nemecký Rheinmetall, aby mu vybudoval moderné vojenské výcvikové zariadenie. Ale pod tlakom USA Nemecko kontrakt v hodnote 134 miliónov dolárov zrušilo. Strategy Page uvádza, že Rusko sa môže obrátiť na Čínu, aby mu toto výcvikové stredisko vybudovala, pretože Čína túto technológiu dostala a vytvorila si na ňu svoju vlastnú.
„Rozrastajúca sa zoznam sankcií voči Rusku zasiahol ruský zbrojný priemysel obzvlášť silno, pretože nové ruské zbrane závisí na západných dodávateľoch u niektorých vyspelých potrebných komponentov,“ uvádza Strategy Page. „Čína toho využíva tým, že poukazuje na to, že sa stala veľkým výrobcom vyspelej elektroniky a mechanických komponentov a môže tak pravdepodobne nahradiť západnej dodávateľa, ktorí sú teraz nedostupní kvôli sankciám. Kým Rusko nenakupuje príliš západných zbraní, kupuje od Západu veľa vyspelých komponentov (obzvlášť elektronických). Veľa týchto položiek je položiek duálneho charakteru použitia, ktoré Čína a ďalšie východoázijské krajiny vyrába tiež. Čína podporuje ruské kroky na Ukrajine a je nepriateľská voči sankciám (pod ktorými bola po desiatky rokov). Peking verí, že môže nahradiť dostatok západných ruských dodávateľov na to, aby to čínskym firmám prinieslo ročne naviac ďalšiu 1 miliardu dolárov. “
Podobne aj India sleduje – zmiešane s pobavením a vyděšením – ako sa Francúzsko plazí pred USA a necháva svoj obchod za 1,6 miliardy dolárov s loďami Mistral ísť ku dnu. Francúzsko bolo spoľahlivým dodávateľom bojových systémov a nikdy sa nevyhýbala obchodovanie s Indiou. Avšak to bolo v minulosti, keď sa Francúzsko rozhodlo vystúpiť z NATO. Keď teraz Paríž synchronizuje svoju zahraničnú politiku s vojnovými štváči vo Washingtone, mala by byť indická armáda opatrná ohľadom technológie „Made in France“.
Samá strata pre Západ
Ako USA a EÚ tápajú v temnotách, v krajinách napojených na Rusko panuje značná aktivita. Rovnako ako trhom poháňané kroky (vývozcovia potravín z Ázie sa snaží usilovne zaplniť regály ruských hypermarketom), prebiehajú aj strategické kroky. Napríklad USA a EÚ majú monopol na širokotrupá lietadlá a tiež dominujú v stredných kategóriách. Sankcie len zatlačí na rozvoj leteckých spoločných podnikov, obzvlášť medzi Ruskom a Čínou u širokotrupých lietadiel, a Ruskom a Indiou u lietadiel strednej veľkosti.
Koncept „svet bez Západu“ bol prvýkrát spomenutý americkými akademikmi Stevenom Weberom, Naasneen Barmou a Ely Ratner. „Preferenčnom prehlbovaním vlastných väzieb medzi sebou, a tým relatívne rozvolňováním väzieb, ktoré ich viažu k medzinárodnému systému ustředěnému okolo Západu, budujú vzostupujúce mocnosti alternatívny systém medzinárodnej politiky, ktorej konečným bodom nie je ani konflikt, ani prispôsobenie sa Západu,“ hovoria.
Takže v skutočnosti tým, že nehrajú podľa pravidiel a systému nastaveného Západom, vytvára alternatívne usporiadanie, v ktorom ani nevstupujú do konfliktných situácií so Západom, ani do podriadených aliancií (ako tých ponúknutých Južnej Kórei a Japonsku).
Za pár rokov sa budú ľudia Západu smutne obzerať na sankcie ako na bod zvratu, ktorý predznamenal svet bez Západu.
Rakesh Krishnan Simha, 22.9.2014
Zdroj:
http://www.globalresearch.ca/how-economic-sanctions-are-promoting-bilateral-trade-and-finance-outside-the-realm-of-the-us-dollar/5403544
http://news.oneindia.in/feature/brics-bank-will-counter-influence-western-lending-instituti-1483811.html
http://www.themoscowtimes.com/business/article/finance-ministry-calls-for-regulation-of-swift-bloomberg-reuters/506467.html
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!